اولین نمایشگاه چاپ سه بعدی ایران در اردیبهشت ماه ۹۶ برگزار می شود

ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی نمایشگاه صنعت چاپ سه بعدی و مسابقه انتخاب بهترین چاپگرهای سه بعدی ایران را با همکاری ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، با هدف گرد آوردی فعالان و ارزش آفرینان و سرمایه گذاران این صنعت با مخاطبین بالقوه و بالفعل برگزار می‌کند. بر این اساس اردیبهشت ماه ۹۶ این گردهمایی بزرگ علمی و صنعتی در سه بخش اصلی به شرح زیر برگزار می شود:

۱- مسابقه انتخاب بهترین چاپگر سه بعدی ایرانی
در این مسابقه ویژگی‌های فنی چاپگرهای سه بعدی ساخت ایران در تولید یک نمونه استاندارد به چالش کشیده می شود و در نهایت با ارزیابی شاخص های کمی و کیفی از پیش تدوین شده توسط داوران مسابقه، برترین های این حوزه انتخاب و معرفی می شوند. برآیند این رقابت پایگاه داده ای خواهد شد که راهنمای مخاطبین این صنعت خواهد بود.

۲-نمایشگاه دستاوردهای صنعت چاپ سه بعدی و تکنولوژی های ساخت افزودنی
این نمایشگاه محلی برای عرضه توانمندی های شرکت های ایرانی و خارجی در حوزه صنعت چاپ سه بعدی است. شرکت های علاقه مند می توانند برای برقراری ارتباط با مشتریان و متقاضیان استفاده از خدمات چاپ سه بعدی و گسترش سهم بازار خود در این نمایشگاه شرکت کنند.

۳- سخنرانی های علمی
در این سخنرانی ها اساتید و محققان برتر و موفق صنعت چاپ سه بعدی، نگاهی به وضعیت کنونی، فرصت ها و خلاها و همچنین آینده ی صنعت چاپ سه بعدی ایران خواهند داشت.

پاویون Vulcan

پاویون VULCAN بزرگترین پاویون ساخته شده با استفاده از پرینت سه بعدی است و به دلیل اندازه ی خود در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.

این سازه در سال ۲۰۱۵ برای نمایشگاه طراحی پکن ساخته شده است.

 

پاویون از ۱۰۸۶ عنصر چاپ شده ی منحصر به فرد ساخته شده است که در کنار هم فضایی به طول هشت متر و ارتفاع سه متر را پوشش می دهند.

ساخت قطعات پاویون با استفاده از بیست پرینتر FDM سی روز و سرهم کردن آن دوازده روز به طول انجامیده است.