در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه ی ساخت چاپگرهای سه بعدی در ایران صورت گرفته. امروز در بعضی از تکنولوژی های ساخت افزودنی دستگاه های تولید شده ایرانی می توانند با نمونه های برتر خارجی رقابت کنند. در راستای به نمایش در آوردن پیشرفت ها و دست آوردهای فعالان این صنعت به جامعه و تشویق فعالان این رشته می خواهیم مسابقه ی بهترین چاپگرهای سه بعدی ایران را به عنوان یکی از بخش های ۳DSHOW  برگزار کنیم.

ما تکنولوژی های ساخت افزودنی را در یک دسته بندی اولیه به چاپگرهای فیلامنتی، رزینی و پودری تقسیم کردیم. رقابت های سالانه ۳DSHOW  برای انتخاب بهترین چاپگرهای ایرانی سال نیز با همین دسته بندی انجام می شود. پس از مرحله اول ثبت نام مشخص شد که امسال امکان برگزاری مسابقه در بخش چاپگرهای پودری ایرانی وجود ندارد. دلیل این مسئله به حد نصاب نرسیدن دستگاه های پودری ایرانی در تکنولوژی های SLS، SLM و بایندرجت بود. بنابراین امسال رقابت های انتخاب بهترین چاپگر ایرانی سال در دو بخش FDM  و DLP/SLA  ادامه پیدا می کند.

روند اجرایی مسابقه به این شکل است که تیم ها و یا شرکت های ایرانی تولید کننده چاپگرهای سه بعدی می بایستی دستگاه خود را در محل مسابقه (سالن اجلاس سران) مستقر کنند و طی روزهای رویداد به رقابت بپردازند. برگزیدگان مسابقه در روز پایانی (۱۳ اردیبهشت) مشخص شده و تقدیر می شوند.

هیات علمی رویداد شاخص های دقیقی برای انتخاب بهترین های سخت افزاری چاپ سه بعدی تعریف کرده است. این شاخص ها مطابق با آخرین دستاوردهای تحقیقاتی چاپ سه بعدی در زمینه ارزیابی دستگاه ها تدوین شده است.

دسته بندی شرکت کنندگان مسابقه انتخاب بهترین چاپگرهای سه بعدی

چاپگرهای فیلامنتی

FFF

چاپگرهای رزینی

DLP / SLA

چاپگرهای پودری

SLS / SLM / BinderJet